Azt mondják, hogy ezek a ma „divatos” betegségek, mint a különböző ételallergia és érzékenység, régen nem volt.
A nagyszüleink a legtöbbször saját kenyeret sütöttek. Sőt! Nem is akármilyet. Kovászosat. Vajon ez lehet a titok, ha valaki gluténérzékeny?
Az utóbbi hónapok helyzetében sokan kezdtek el kenyeret/pékárut sütni. innentől már nagyjából két csoportra oszlanak az emberek, az egyikőjük élesztővel dolgozik, a másik csapat pedig saját kovászt.
De miért is jobb a kovász, mint az élesztő?
Kovásszal dolgozni nehezebb, hosszabb időt vesz igénybe, és ott van az elmaradhatatlan savanykás íze a kenyérnek, amit nem mindenki kedvel.
Mégis, egészségügyi szempontból sokkal hasznosabb, mint az élesztő.
Amíg az élesztő csak felfújja a tésztát, és aztán az elfogyasztása után minket is, addig a kovászos pékárukban a tejsavas erjedésnek köszönhetően a kialakult baktériumok a liszttel kölcsönhatásba lépnek, a glutént képesek semlegesíteni. Ezért lehet az, hogy a kovászos kenyér a gluténérzékenység egyes eseteiben nem okoz problémát akkor sem, ha fehér lisztből készül a kenyér. Ez persze saját tolerancia kérdése, nem kőbevésett alapigazság. Az viszont igaz, hogy a glikémiás indexe alacsonyabb, mint az élesztős termékeké, így kevesebbet kívánunk belőle, és tovább is tart a jóllakottság érzet.
Ráadásul a cukorbetegeknek is jó lehet, hiszen a vércukor szintet sem emeli meg hirtelen.
Saját tapasztalatom, hogy a boltban vásárolt kenyerektől/tésztáktól, ha rendszeresen fogyasztom őket, nem érzem magam túl jól, a tünetek változatosak lehetnek, mint már írtam róla. Az egyszerű puffadástól az emésztési problémákig bármi lehet, és ez 1-2 naptól akár egy hétig is eltarthat.
Az utóbbi hetekben azonban az itthon készített, házi kovászos kenyeret és zsömlét eszem, és jóformán minden nap, mégsem jelentkeznek a különféle kellemetlen tünetek.
A kovász készítésére rengeteg receptet lehet találni az interneten, így bátran lehet kísérletezni.
Ti sütöttetek már kovászos kenyeret? Mit tapasztaltatok?
Leave a Reply